IMPLANTY WARSZAWA

IMPLANTY WARSZAWA 5/5 (100%) 6 votes

W roku 1965 profesor Brenemark wszczepił pierwszy implant i stworzył pojęcie osteointegracji. Został uhonorowany nagrodą Nobla. Implant wszczepiony ponad 40 lat temu funkcjonuje doskonale nadal. Mamy więc czterdziestoletni okres obserwacji potwierdzający doskonałość metody.
Wprowadzenie implantu to nic innego jak zastąpienie naturalnego [utraconego] korzenia sztucznym [śrubą tytanową]. Implant w zależności od zastanych warunków po wszczepieniu w kość zaszywamy na głucho i pozostawiamy na 3-6 miesięcy do wygojenia lub przykręcamy natychmiast [natychmiastowe obciążenie] łącznik [część pośrednią znajdującą się między implantem a koroną] i zakładamy koronę czasową. Wybór metody zależy od jakości [gęstości] kości. Koroną czasową kształtujemy dziąsło. Po zakończeniu tego procesu zakładamy koronę ostateczną. Tak więc odbudowa zęba składa się z trzech części:
- implantu
- dokręcanego śrubą łącznika
- korony lub innej odbudowy protetycznej
Mamy do dyspozycji wiele kształtów implantów, doboru właściwego implantu dokonuje lekarz na podstawie pantomogramu , tomografii komputerowej i badania pacjenta. Mamy do dyspozycji wiele zwieńczeń [powierzchni nośnych] implantów:
1. Klasyczne płaskie zakończenia w implantach Biomet 3i, Brenemark i Replace.
2. Implanty zintegrowane z łącznikiem tzw. jednoczęściowe Nobel Dyrect, szczególnie przydatne w odcinku bocznym przy dobrych warunkach kostnych pozwalających na natychmiastowe obciążenie.
Kształty implantów:

W użyciu są dwa zasadnicze kształty implantów:
cylindryczny – przypominający nagwintowany pręt o równoległych ściankach. Implanty o tym kształcie zalecane są w twardej kości np. żuchwy oraz przy zabiegach opartych na szablonach zaprojektowanych przy użyciu wirtualnych planerów takich jak Nobel Guide czy Simplant
stożkowy – przypominają naturalny kształt korzenia. Zalecane w rzadkiej kości np. szczęki , w implantacji natychmiastowej ( w tym samym czasie co ekstrakcja )
Dobranie właściwego implantu i jego właściwe umiejscowienie to dopiero połowa drogi do sukcesu. Zwieńczeniem całej pracy jest przemyślana praca protetyczna. Pierwszym etapem jest dobór łącznika. Do dyspozycji mamy całą gamę łączników standartowych oraz łączniki indywidualne. Tańszym rozwiązaniem są łączniki standardowe, jednak z powodów estetycznych czasem musimy użyć łączników indywidualnych lub indywidualizowanych.
Łączniki indywidualne są projektowane i wykonywane za każdym razem do warunków zgryzowych i dziąsłowych w jamie ustnej pacjenta. Ich przekrój odpowiada przekrojowi naturalnego zęba, co pomaga uzyskać ładniejszy efekt.
Łączniki indywidualizowane to łączniki standardowe z możliwością dopasowania do warunków zastanych w jamie ustnej pacjenta.
Drugą składową jest korona. Tu mamy trzy możliwości: korona na stopach szlachetnych, na złocie galwanicznym oraz korony procera. W przypadku, kiedy braki są odtwarzane mostami, mamy dwie możliwości. Pierwsze rozwiązanie to most lany cementowany na łącznikach. Ze względów technologicznych wymaga wielu wizyt dopasowania uzupełnienia. Druga to Procera Implant Bridge – most tytanowy frezowany z jednego jednorodnego kawałka tytanu. Metoda ta jest tak dopracowana, że dopasowanie jest praktycznie idealne. Odmianą PIB jest CM BRIDGE , modyfikacja polega na tym, że każda korona jest oddzielnie cementowana na suprastrukturze tytanowej dokręconej w jamie ustnej pacjenta. Pozwala to uzyskać lepszy efekt kosmetyczny.