ENDODONCJA

ENDODONCJA 4.4/5 (89%) 7 votes

Utrzymanie Twoich własnych zębów jest najprostszą drogą do zapewnienia optymalnego zdrowia jamy ustnej i pięknego uśmiechu. Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest zabiegiem, który umożliwia zachowanie pacjentom tych zębów, które w innym wypadku musielibyśmy usunąć i zastąpić protezą. Z języka greckiego ” ENDO ” oznacza „wewnątrz”, „odont” – to „ząb”. Endodoncja więc zajmuje się leczeniem wnętrza zęba.
Dla zrozumienia tematu pomocna będzie odrobina znajomości anatomii zęba. Wewnątrz zęba, pod białym szkliwem i twardą tkanką zwaną zębiną znajduje się miękka tkanka zwana miazgą (tzw. nerw). Miazga zawiera naczynia krwionośne, nerwy, tkankę łączną i w czasie rozwoju zęba buduje otaczające ją twarde tkanki. Miazga rozciąga się od komory aż do wierzchołków korzeni, gdzie łączy się z innymi tkankami otaczającymi ząb. Miazga jest ważna w czasie wzrostu i rozwoju zęba. Ale gdy ząb jest w pełni dojrzały, może on przetrwać bez miazgi, ponieważ jest stale odżywiany przez tkanki otaczające go.
 DLACZEGO ZĄB WYMAGA CZASAMI LECZENIA ENDODONTYCZNEGO ?

Leczenie kanałowe jest niezbędne, gdy miazga jest zainfekowana lub w stanie zapalnym. Bakterie, które są tego najczęstszą przyczyną, docierają do miazgi przez ubytek próchnicowy lub pęknięcie zęba. Czasami także inne czynniki, jak powtarzające się zabiegi stomatologiczne lub uraz, mogą do tego doprowadzić.
JAK WYGLĄDA LECZENIE ENDODONTYCZNE ?
Najpierw:
Po zbadaniu i postawieniu diagnozy ząb jest znieczulany, by zapewnić komfortowy przebieg leczenia.
Na ząb jest zakładana lateksowa membrana zwana koferdamem. Izoluje ona leczony ząb przed śliną, bakteriami i zapewnia doskonały widok pola pracy. Chroni również pacjenta przed kontaktem ze wszystkimi lekami i środkami stosowanymi w trakcie leczenia, zabezpiecza przed przypadkowym połknięciem lub zakrztuszeniem drobnymi narzędziami. Lekarz wykonuje dostęp do kanałów otwierając ząb i usuwając próchnicę oraz stare wypełnienie.
Potem:
Wykorzystując specjalne zestawy precyzyjnie kalibrowanych narzędzi oczyszcza się kanały i nadaje im regularny kształt. W kontroli pełnego opracowania pomaga specjalne urządzenie – lokalizator wierzchołkowy (endometr) i zdjęcia rentgenowskie.
Wszystkie zabiegi wykonywane są w powiększeniu 2,5 – 20 razy.
Po starannym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanały są gotowe do wypełnienia plastycznym, miękkim materiałem zwanym gutaperką.
Gutaperka jest wprowadzana i dokładnie kondensowana w kanałach, by zapobiec nieszczelnościom i dalszemu rozwojowi bakterii.
Prawidłowość leczenia potwierdza się wykonując kontrolne zdjęcia rentgenowskie.